Rozhlas natočil pohádku Gejzy Demetera O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi

 

Ve studiích Českého rozhlasu byla právě dokončena hudební dramatizovaná pohádka O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi na motivy knihy Ráj na zemi (Triáda 2011). Projekt je mimořádný tím, že vzniká ve spolupráci s brněnským Muzeem romské kultury a jako herci a muzikanti se na nahrávce podílejí mnozí Romové. Termín premiérového uvedení ještě rozhlas nestanovil.

 

            

 

Pohádku zdramatizovala dramaturgyně a scénáristka Kristina Žantovská. Dostala se mi do ruky knížka Ráj na zemi a vybrala jsem si pohádku o Bajcúrovi. Vizí byla pohádka hudební, abychom uplatnili i romskou hudbu. Cílem bylo udělat něco ‚romského‘, neboť kromě pořadu O Roma vakeren se rádio o Romy nijak nestará/nezajímá.

 

Pohádka obsahuje písničky, jejichž text napsal Petr Kotouš a do romštiny je přeložila Eva Danišová. Hudba vznikla kolektivní improvizací tria Josefa Šenkiho. Casting se odehrál v Brně. Autorka dramatizace vysvětluje: „Spojila jsem se s Muzeem romské kultury. Loni v červnu jsme tam udělali konkurz na děti do sboru (Bajcúrovu rodinu) a několik moc šikovných jsme opravdu našli. S paní ředitelkou Janou Horváthovou jsme si výborně rozuměli a sama si zahrála Phusuňori, ženu Bajcúra.“ A kdo hraje titulní postavu? Mladého Bajcúra Milan Balog a dospělého Patrik Banga. Další postavy vytvořili Michal Bumbálek, Zdeněk Junák, Simona Peková, Jakub Folvarčný a další.

 

Pohádku natočil režisér Michal Bureš v únoru a březnu 2016 v brněnském studiu Českého rozhlasu. 

 


zpět