Deník Anne Frankové
Audioseriál

„Tobě se budu moct, doufám, se vším svěřit, tak jak jsem ještě nikomu nemohla, a doufám, že mi budeš velkou oporou,“ napsala Anne Franková v jednom z prvních záznamů do svého deníku.
Možná jste jej četli, určitě jste o něm slyšeli. A představujete si někdy, jak by zněl Annin hlas? Nebo její fiktivní kamarádky Kitty, které Anne své zápisky v deníku adresovala? V nahrávacím studiu probíhají přípravy na vznik audioseriálu s poutavým příběhem Anne a jejího deníku.

„Papír je trpělivější než lidé“
Anne bylo třináct, když si začala deník psát. První zápisník červeno-bílý kostkovaný zápisník dostala k narozeninám v červnu 1942 od svých rodičů. Psaní jí poskytovalo nečekanou útěchu, když se její život a životy jejích blízkých kvůli pronásledování z rasových důvodů obrátil naruby a museli se začít ukrývat. Nemohla tehdy tušit, že se díky svému psaní stane celosvětově známou a slavnou, ačkoli v několika zápiscích přání stát se novinářkou a spisovatelkou vyslovuje. Úkryt v zadním domě byl vyzrazen, Anne zemřela v únoru 1945 v koncentračním táboře. Zůstaly po ní deníky, které po válce vydal jediný přeživší z rodiny, její otec Otto.
Dramatizace s názvem Deník Anne Frankové a podtitulem „Můj deník ne, můj deník jedině společně se mnou!“, což je citát Anniných slov, bude mít 14 dílů po půl hodině, celkově tedy sedm hodin záznamu. Nahrávka bude k dispozici prostřednictvím streamu a i jako klasické CD. Miroslav Bambušek se ve svém scénáři důsledně drží toho, co Anne sama napsala, přičemž vycházel s českého překladu Souborného vydání (2022).
Scénář je cenný důrazem na dokumentárnost a citlivou pozorností k Annině vyzrávající osobnosti. Kromě toho využívá řadu dobových textů, svědectví (Otto Franka, Anniny kamarádky z dětství Hanneli nebo rodinné přítelkyně a spolupracovnice Miep Giesová) a odborné literatury. Dramatizace dále zachycuje paralely mezi příběhem Anne a terezínských vězňů a provazuje tak nizozemský příběh s těmi zdejšími.

Vydavatelská historie deníku a stejně tak náš audioseriál začíná po konci války návratem Annina otce do Amsterdamu. Otto Frank již ví, že manželka Edith strádání v koncentračním táboře nepřežila, má však stále naději, že se mu podaří vypátrat své dcery Anne a Margot…

Chtěli jsme zdůraznit, v jak mimořádnou bytost se i pod vlivem tíživých podmínek během ukrývání proměnila. Obrátili jsme se na divadelního a filmového režiséra, scénáristu Miroslava Bambuška, s jehož uměleckým zájmem se naše úvahy protnuly. Zaujal ho přerod Anne a osud deníku a navrhl možné umělecké ztvárnění, napsal scénář, vybral autora hudby, zvukaře a hlasy herců.
Sešli jsme se lidi od knih, filmu a divadla. V nakladatelství Triáda pečujeme o texty Anne Frankové již desetiletí, vydali jsme nové překlady (deník pod názvem Zadní dům) a zveřejnili vše, co je dostupné v nizozemštině, to je v jazyce, v němž psala (Souborné vydání Anne Frankové). Přemýšleli jsme, jak pojmenovat, čím nás její příběh oslovuje.
Kdo za projektem stojí?
Scénář & režie
Dramaturgie
Odborná spolupráce
Hudba
Zvuk
Aranžmá a mix zvuků
Fotografie
Design
Promo video
Koordinace
Miroslav Bambušek
Robert Krumphanzl
Magda de Bruin Hüblová
Tomáš Vtípil
Michal Deliopulos
Tomáš Pernický
Karel Cudlín
Michal Rydval
František Rydval
Magda Juránková
Anne Franková
Kitty
Otto Frank
Margot Franková
Edith Franková
Hanneli Goslarová
Peter van Pels
Miep Giesová
Rachel Frankfoorderová
Hermann van Pels
Auguste van Pelsová
Fritz Pfeffer
Magdalena Borová
Zuzana Stivínová
Martin Finger
Gabriela Pyšná
Eva Salzmannová
Anežka Šťastná
Mark Kristián Hochman
Lucie Trmíková
Hana Frejková
Igor Chmela
Magdalena Sidonová
Miloslav Mejzlík
V hereckých rolích vystupují

Děkujeme za podporu!
Svým příspěvkem na Donio.cz umožníte vznik nahrávky: zaplatíme z ní čas v nahrávacím studiu, důstojným způsobem odměníme dvanáct herců, zvukaře, autora hudby. Zorganizujeme uvedení a veřejné představení celé nahrávky.